Teletornis lihtsalt „Geeniaalne“ näitus ja filmiõhtud!

PRESSITEADE

Teletornis lihtsalt „Geeniaalne“ näitus ja filmiõhtud!

Teletornis saab alates 29. märtsist näha Tallinna Teletorni ja Tartu Ülikooli genoomika instituudi uut näitust “Geeniaalne”, mis seletab vaatajale lihtsal moel lahti, mis on rakk, milline ta seestpoolt välja näeb ja mis roll on 23 kromosoomipaaril. Lisaks sellele on võimalik näha, kui palju elab Eestis sulle sobivaid kaaslasi ja disainida omale beebi!

Väljapaneku põhirõhk on geenitehnoloogial, milles Eestil on maailmas juhtiv koht. Eelmise aasta lõpuks kogutud 157 000 geenidoonori andmed, mis moodustavad 15% Eesti täisealisest elanikkonnast, võimaldavad paremini ennustada terviseriske ja kasutada neid andmed personaalmeditsiinis.

Tallinna Teletorn taasavati külastajatele elamuskeskusena 2012. aasta aprillis ja kõik need aastad on torni panoraamkorrusel eksponeeritud Eesti saavutuste näitust, mille hulgas oli ka genoomika stend. Teletorni juhataja Jüri Kriisemann: „Uue väljapanekuga fokuseeritaksegi tähelepanu ühele Eesti eduloole ning teemakohaseid viiteid võib kohata terves teletornis. Esialgu on plaanis avada näitus kaheks hooajaks“.

Eraldi alal näeb väljapanekut inimeste eellaste bioloogilistest ja kultuurilistest muutustest ning pärilikkuse ja elustiili mõjudest inimese arengule. Külastajatel on võimalus mänguliselt katsetada, kuidas erinevad tunnused järglastele edasi kanduvad või millisel moel mõjutavad riskifaktorid II tüübi diabeedi riski. Lisaks saab teha erinevaid teste nagu süljetest, värvipimedustest ja leida kohtingu rakenduse abil sobiv kaaslane või disainida endale beebi! „Pane end paari“ mäng laseb erinevate tunnuste abil selgusele jõuda, kui palju sulle sobivaid kaaslasi Eestis hetkel leidub.

Genoomika teaduse arengule Eestis lõid 1999.aastal aluse professor Andres Metspalu koos toonase Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimehe doktor Jaanus Pikaniga, kui peaminister Mart Laarile ja president Lennart Merile esitleti ideed populatsioonipõhise biopanga loomisest koos võimalusega kasutada geneetilist infot rahva tervise hüvanguks. Vabariigi valitsus eraldas sellele innovaatilisele ideele miljon krooni ning 2000. aastal võttis Riigikogu vastu Inimuuringute Seaduse. 2002. aastast algas geenidoonorite andmete kogumine.

Geenivaramu pakub laupäeval, 30. märtsil ajavahemikus 11.00-13.00 Teletornis geenidoonoriks hakkamise võimalust.

Lisaks kutsub teletorn kõiki 18. aprillil ja 16. mail oma kinosaali TVPlay Premium filmi- ja aruteluõhtutele. Sissepääs filmiõhtutele on TASUTA.

Kavas on kaks dokumentaalfilmi sarjast “Esimesed rahvad”, mis räägivad meie esivanemate varastest rännetest. Neis lugudes harutatakse lahti uued arheoloogilised leiud ja värsked geeniuuringud. Pärast filmi arutlevad teema üle Tartu Ülikooli Genoomika instituudi populatsioonigeneetik Monika Karmin ja Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi sotsiaal- ja kultuuriantropoloogia õppejõud Carlo Cubero. Teletorni restoran pakub kinosaalis õhtu jooksul suupisteks erinevaid hõrgutisi.

Filme tutvustavad klipid ja infot leiab siit.

Näituse info

Lisainfo:

Jüri Kriisemann

Tallinna Teletorni juhataja

mob: 506 8088

e-mail: jyri.kriisemann@teletorn.ee

 

Ürituse plakat

Toimumiseaeg

  • 25.03.2019