Teletorni uus näitus tutvustab Eesti parimaid teadusfotosid

Teletorni uus näitus tutvustab Eesti parimaid teadusfotosid

Näitus “Eesti parimad teadusfotod 2015 & 2017” koondab kahe viimati toimunud Eesti teadusfotokonkursi parimaid palasid. Konkursi võidutöödest koostatud fotovalik viib vaataja põnevale rännakule nii erinevate materjalide ja elusorganismide mikroskoopilisse sisemusse kui ka kosmoseavarustesse. Portreed teadlastest tutvustavad aga kohati lausa fanaatilisest uurimisjanust kannustatud teadustöö köögipoolt.

Kõik 34 fotot on varustatud kirjeldustega, mis annavad teavet sellel kujutatu olulisuse kohta teadusuuringutele. Näiteks on fotole talletatud moment, kuidas Ester Oras  tõmbab välja hammast  Tartu Ülikooli kunstimuuseumile  kuuluvast muumiast, mil radiosüsinikumeetodil  ja DNA analüüsil  tuvastati muumia autentsus. Ning ühel mikroskoobipiltide kategooria võidutööl võib tähendada, kuidas pärast kahte tundi 600 °C juures kuumutamist hakkab madalama sulamistemperatuuriga hõbe ränioksiidist kestast välja paisuma tekitades justkui suitsupilve.

Teadusajakirja Horisont peatoimetaja Ulvar Käärt hindab näituse ühe korraldajana konkursi iga aastaga tõusvat taset ja tunnustab sellega kõigi piltide autoriteks olevaid teadlasi. Ulvar Käärt: „Need ei ole lavastuslikud vaid ikkagi töö käigus, teaduse tegemise raames sündinud fotod. Kõige huvitavamad on ehk just mikroskoobifotod, mis viivad meid mikromaailma, mida me palja silmaga ei näe. See on vaimustav!“.

Teadlasteni on jõudnud arusaam, et ka mikroskoobi-, kosmose- või tööprotsessi jäädvustavad pildid, kus keegi midagi mõõdab või uurib, pakuvad tegelikult laiemat huvi. „Seda huvi oli näha juba näitust teletornis üles pannes, kui inimesed jäid neid pilte uudistama. Tavaliselt jäävad need fotod teadlaste arvutitesse või lauasahtlitesse,“ ütles Käärt.

 

Eestikeelse veebientsüklopeedia Vikipeedia arengu toetamisega tegeleva Wikimedia Eesti regulaarselt korraldatava teadusfotokonkursi eesmärk on teaduse tegemise ja selle jäädvustamise populariseerimine. Seejuures ei piirdu see võistlus ainult Eestiga, vaid on osa ülemaailmsest teadusfotovõistlusest, kus viimasel korral osales üle 2200 osavõtja.

Ülemaailmse võistluse korraldaja Ivo Kruusamägi  sõnul toovad teadusfotod veel selgemalt edasi fotograafia võimalused. “Me saame tabada teisi lainepikkusi, fookustada oma pilku üksikutele aatomitele või püüda kaugete galaktikate kuma. Me saame jäädvustada aja kulgu või ületada suurusjärkude võrra inimsilma kaadrisagedust.”

Kõike seda saab näha ka värskelt avatud näitusel, mis jääb  teletorni 21. panoraamkorrusel avatuks veebruari lõpuni.

Ürituse plakat

Toimumiseaeg

  • 29.10.2018
  • 10.00 - 18.00