Taani kunstniku Harald Havsteen-Hikkelseni näitus

Tallinna Teletornis avas oma näituse Taani kunstnik ja kirjanik Harald Havsteen-Mikkelsen, kes alustas oma kunstiõpinguid 20 aastat tagasi just Eestis.

HARALD HAVSTEEN-MIKKELSEN Teletornis

Harald Havsteen-Mikkelsen näitab Tallinna Teletornis eestlastele oma uuemaid töid, mis kujutavad identiteediohvriks langemist ja sellega kaasnevaid üleelamisi. Näituse pealkiri on “10 valet viisi identiteedivargusega toimetulekuks”. Veidi enam kui kaks aastat tagasi juhtus Taani kunstniku elus sündmus, mis mõjutab tema elu ja loomingut siiani. Ühel päeval avastas ta internetist, et tema endine veebileht on muutunud üleöö venekeelseks. Suutmatus identiteedivarga tegevust piirata on pannud kunstniku nüüd oma kogemusi kunsti ja kirjanduse kaudu avaldama. Kunstniku sõnul näitas talle see kogemus, kui kergelt võidakse inimestega praegusel sotsiaalmeedia ajastul manipuleerida. Äsja ilmus Taanis Havsteen-Mikkelseni identiteedivargusest ajendatud ilukirjandusteos, mille taanikeelne pealkiri on Svagpisser.

Perekondlik side Eestiga pea 100 aastat
Harald Havsteen-Mikkelsen on pärit kunstnikeperest. Tema vanaisa oli Taani tuntud maalikunstnik Sven Havsteen-Mikkelsen ja isa Alan Havsteen-Mikkelsen arhitekt. Tema vanavanaisa, Taani maadeuurija Ejnar Mikkelsen külastas Eestit 1920. aastate algul ning kirjutas reisimuljetest selleaegsetes ajalehtedes.
Kunstniku andmetel oli ta esimene vahetusõpilane, kes Skandinaaviast 1992. aastal Eestisse tuli. Elu 1990ndate alguse Eestis, vahetult pärast talongiaja lõppu ja krooni tulekut avaldas kunstnikule sügavat muljet. Havsteen-Mikkelsenile on see 20 aasta jooksul kolmas kord oma töid Eestis näidata.