Luulekonkursi “Mis maa see on?” tulemused

E. Vilde muuseum koostöös Tallinna Teletorniga korraldas luulevõistluse „Mis maa see on?“ ning parimaid luuletusi saab näha Teletornis kuni 10. jaanuarini.

Žürii hindas luulekonkursil eelkõige originaalsust, siirust ning keele ja sõna valdamist luulevormis. Konkursi paremikuks valiti 20 luuleteost. Lisaks kenale näitusele Teletornis saab luuletusi lugeda Vilde muuseumi kodulehelt ja Facebooki lehelt. Anti välja ka kaks eripreemiat.

Reedel 30. novembril lähevad võitjad Tallinna Teletorni auhinnaekskursioonile ja kell 15.30 algab Vilde muuseumis luuleõhtu. Paremad luuletused tulevad ettekandmisele autorite esituses. Lisaks esitab näitleja Piret Krumm varasemat kodumaateemalist luulet. Kohal on ka žürii esindajad, kes annavad tagasisidet.

“Kodumaateemalise luulega tähistame tänavu Eduard Vilde romaani „Mahtra sõda“ 110 aastat ja järgnevat Eesti Vabariigi 95. juubeliaastat. Luulevõistlusel osalesid põhikooli õpilased, gümnasistid ja tudengid ning kokku saadeti meile 150 luuletust. Osalejaid oli igast Eestimaa nurgast Valgast Ida Virumaani. Noortele läheb kodumaa teema vägagi korda ja sügavalt südamesse. Nad kirjutavad kodumaa looduse rahust, ilust ja laukasoodest, nad kirjutavad Eestimaa päevapoliitilistel teemadel nagu raha, võimu ja kasuahnus, aga ka noori isiklikult puudutavatel teemadel nagu üksindus, lahkuminekud, hoolimatus. Positiivselt suhestutakse kultuuri ja loodusega, negatiivselt ühiskonnaga. Tuli ka üks setokeelne luuletus ja samuti Jaapani traditsioonilist luulevormi esindav tanka. Üldpilt on seega mitmekesine – rõõmsast, siirast lapselikust lihtsusest kuni teravalt südamesse tungivate sõnaridadeni, mis haaravad endasse ja panevad mõistma ja kaasa tundma. Kõige vähem oli lihtsalt poeetilist riimluulet. Selgus, et noorte jaoks on kodu sageli terve maailm, kodu on ääretu,” rääkis kuraator Piret Meos.

Žürii koosseis: Siiri Sisask, Kaarel Väljamäe, Marje Ingel, Berit Kaschan, Mathura, Piret Meos.
Parimad on:
Tudengid
Indrek Lillemägi, Mihkel Reha, Maris Savik, Aili Annuk, Mihkel Jõesalu. Eripreemia Reelika Alunurm
Gümnaasium
Teele Jakobson, Liisa Hõbe, Merjam Ahmet, Carol Paesalu, Kaspar Erik Lind, Anna Maria Uulma, Raul Leemet, Keily Tammaru.
Põhikool
Ode Laik, Lisette Põld, Elo Mari Truupõld, Hanna Valk, Matthias Rahu, Kärt Kingsepp, Jarko Voolaid.

Vilde muuseumi eripreemia kuulub Illuka kooli 3. klassi ühisluuletusele.

Suure tänu peab siinkohal ütlema ka õpetajatele, kes klassidega tööd tegid, juhendasid ja meie konkursile kohati väga kenasti ka kunstiliselt kujundatud luuletusi saatsid. Suur tänu Illuka kooli õpetajale Kristi Klaamannile, kes võttis ette ühiselt loomise koos õpilastega. Tallinna Ühisgümnaasiumi õpetajale, Kuristiku Gümnaasiumi õpetajale, E. Vilde nim. Juuru Gümnaasiumi õpetajale Mari Palu, Tallinna Nõmme Põhikooli õpetajale Liina Arakas, Valgamaa Palupera Põhikooli õpetajale Relika Kalbus ja ka kõigile teistele õpetajatele, kes lapsi innustasid ja aitasid.
Parimatest luuletustest koosnevat näitust “Mis maa see on” saab vaadata Tallinna Teletornis alates reedest 30. novembrist 2012.

Kodu tanka
Rasked vihmad ei
takista kevadet, kui
lõikav talv õuelt
kodusädeme hirmus
nõrgema järgi lahkub

Autor: Reelika Alunurm