E-Eesti tutvustamiseks valmisid virtuaalreaalsuse videod

E-Eesti tutvustamiseks valmisid virtuaalreaalsuse videod

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse e-Eesti esitluskeskus presenteeris reedel, 28. septembril virtuaalreaalsuse lahendust “VR Estonia”, mis tutvustab välisriikidele Eesti e-riiki ja siinset ärikeskkonda põneva tehnoloogia kaudu. Videoklippide teemadeks on digitaalne identiteet, e-residentsus, e-hääletus, soodne ärikeskkond, küberjulgeolek ning e-riigi tulevik.

VR Estonia virtuaalreaalsus koosneb 12st 360-kraadi videoklipist, kus saab näiteks kogeda kelgukoertega saanisõitu lumises talves või istuda presidendi kabinetis ja juua temaga kohvi. Videotes löövad kaasa nii Eesti praegune president Kersti Kaljulaid kui ka endine riigipea Toomas Hendrik Ilves.

E-Eesti esitluskeskuses paiknevale VR ekspositsioonile lisaks on loodud ka veebiplatvorm vrestonia.ee, kus on erinevate seadmete abil (mobiil, tahvelarvuti, arvuti) võimalik kõiki videosid vaadata nii VR prillidega kui ka ilma, sõltumata asukohast. Vajalik on vaid internetiühenduse olemasolu. Virtuaalreaalsuse sisuidee ja tehnilise teostuse on loonud Telia Eesti, Babahh Media ja Idea AD.

E-Eesti esitluskeskuse juhi Anna Piperali sõnul on nende keskus esimene koht, kuhu VR lahendus üles pannakse. “Esitluskeskust külastavad riigijuhid, avaliku sektori otsustajad, ajakirjanikud, ettevõtjad ja investorid üle maailma. Igal aastal võõrustame ligikaudu 10 000 inimest, kes on saanud meie e-lahendustest inspiratsiooni, kohtunud eesti IKT eksportööridega ning viinud meie e-lahendusi ja innovatsiooni enda riiki. Ekspordi edulugusid on palju ja tänu Eesti tugevale mainele e-riigina, avanevad uksed meie firmadele palju lihtsamini,“ ütles Piperal.

Telia kliendilahenduste müügijuhi Rivo Roosilehe kinnitusel pole Eestis varem sarnast lahendust loodud. “Tegemist on väga paindliku tootega, mida on tulevikuperspektiivis võimalik edasi arendada ja pidevalt täiendada. Näiteks saab luua uusi teemakategooriaid või viia video interaktiivsuse taset oluliselt kõrgemale. Lisaks ei tule videote vaatamiseks eraldi äppi allalaadida, mis üldiselt on VR lahenduste puhul tavapärane praktika,” lisas Roosileht.

VR lahendus on universaalne. Roosileht selgitas, et teisedki organisatsioonid nii riigi- kui erasektoris võivad sellest võita. “Nad ei pea oma VR lahenduse puhul hakkama looma uut 360-kraadist interaktiivset platvormi, vaid saavad juba olemasoleva süsteemi üle võtta,” ütles Roosileht.

Fortumo asutaja Rain Rannu arvates, kes VR Estonia lahendust ise ka testis, aitavad virtuaalreaalsuse videod tavainimestele keerukaid tehnoloogialahendusi lihtsalt ja arusaadavalt esitleda: “Ja veelgi enam. Kõigele informatiivsele  lisaks sa näiteks koos virtuaalsete residentidega saunalaval istuda ja leili visata.”

Avalikud püsiekspositsioonid VR videote vaatamiseks avati novembrikuus Tallinna Teletornis ja Tallinna Lennujaamas. Lisaks rändavad ekspositsioonid ringi, alustades Telia peakontorist ja sealt edasi digimaailma tähtsündmustele nagu Tallinn Digital Summit ja Robotex, samuti erinevatele välisriikides toimuvatele konverentsidele.

Toimumiseaeg

  • 02.11.2018