Teletorn on kujult nagu UFO, mida keskelt läbib terava tipuga ümar ora. Torn koosneb 190 meetri kõrgusest raudbetoonist tüvikust, mille peal on 124 meetri kõrgune terasantenn. Torni tüviku alumise otsa läbimõõt on 15,2 meetrit. Torni seina paksus on pool meetrit. Torn kaalub 25000 tonni. Kahe ja poole meetri paksune vundamendiplaat asub kaheksa ja poole meetri sügavusel. Teletorni raskuskese asub jalami juures. Seetõttu ei saa torn ümber kukkuda ka siis, kui vundamendiplaat asuks maapinnal.
Tänu oma erakordsele siluetile on Tallinna teletornil oma identiteet. Torni ülemist ringehitist toetavad 16 betoontuge annavad tornile tema kuju. Kui Berliini teletorni ülemine osa on kera, Ostankino on silinder, Vilniuse oma kausjas, siis Tallinna teletorn on väidetavalt martiiniklaasi kujuline. Kuid võimalik, et peaarhitekt David Bassiladze võttis eeskujuks Vana Toomase kaabu.
Teletorni ees seistes paistavad kuni torni alumise osa poole kõrguseni neljast ilmakaarest 10 paari illuminaatori moodi aknaid. Kuni teletorni ufokujulise laiendini on kohakuti veel 4 ümarat üksikut aken. Teletorni laienenud osas 21 korrusel asub näituste ala ja korrus kõrgemal kohvik, restoran ning vaateplatvorm, kuhu saab minna otse kohvikust. Vaateplatvorm on 170 meetri kõrgusel.
Teletorni laienenud osa peal on mitmesugused taldrikukujulised vastuvõtjad ja seadmed. Veel kõrgemal on torni ülemine teravik punase-valgetriibuline ja koosneb üksteise peale monteeritud lülidest. Veel on seal metallkonstruktsioonid kaubalifti tõstmiseks, neli rattakujulist kodaratega platvormi, ja suur hulk pisikesi antennikesi.
Olles kaldteed pidi üles tõusnud, on võimalik teha ring ümber teletorni mööda kaitserinnatisega ääristatud umbes 2 m laiust rõdu. Rõdu võrra on teletorni kaks esimest korrust põhitornist laiemad. Torni ümbritsevad kõrged püstise ristküliku kujulised aknad, mis toetuvad teise korruse siseseinale. Rõdu kohal kulgeb ümber torni must ülespoole laieneva servaga katus. Sellele on kinnitatud mõned prožektorid.
Teletorni taga on ühekorruselised tehnilised ehitised. Läbi torni taga asuvate akende paistab tugev metalli värvi karkass, millele on paigutatud saalis asuv vitraaž.
Parempoolsel õuealal, peasissekäigu kaldtee kõrval, on veel kõigepealt laste mänguväljak ning valge kerakujuline plastikkilega kaetud suvekohvik. Neist viib mööda väikese kaarega kulgev plaaditud tee. Eemal on endale pelgupaiga leidnud soomuk. Enamus ülejäänud territooriumist on muru all.
EDASI: SISENEMINE TELETORNI TERRITOORIUMILE. MONUMENDI KIRJELUS.