Süljetest. Infolaua juures.
Teadlased on kindlaks teinud üksikud konkreetsed DNA järjestuses olevd muutused, mis määravad ära, kas inimene suudab tunda ühte kindlat mõrudat maitset. See võime on inimesele minevikus andnud eelise tunda ära mürgiseid ja potentsiaalselt ohtlikke aineid. Süljetesti saab teha infolaua juures saalitöötaja juhendamisel.

Pane ennast paari. Asub geenimaketi nr. 12 teisel pool.
Koostatud Geenivaramu geenidoonorite andmete põhjal. Puutetundlikul ekraanil võib etteantud tunnuseid valides teada saada, kui palju meelepäraste parameetritega inimesi Eestis on.

Käbi ei kuku kännust kaugele. Beebi disainimine. Asub geenimaketi nr.7 teisel pool.
Kui valida puutetundlikul ekraanil potensiaalsete vanemate parameetrid, saame teda, millise välimusega beebi võib nendel vanematel sündida. Kuna geneetiline informatsioon tuleb nii emalt kui isalt, saame teda, milline tunnus lapsel on domineerivam ja milline mitte. Seda vastandit kutsutakse retsessiivseks tunnuseks.

Kaalumäng. Inimese geneetilise sarnasuse protsent teiste elusolenditega. Asub töötajate ruumi taga.
Mängijad saavad vaadata, kui sarnased on inimesed teiste organismidega nende DNA järjestuse alusel. Mäng toimib kaalu põhimõttel. Vasakpoolsel alusel on inimese kujutisega paneel suurusega umbes 20×20 sentimeetrit. Paremale pannakse alt kastist võetud mõne teise organismi kujutisega paneel. Nende kohal on osutiga skaala, kus osuti liigub kuni saja protsendini. Kõikides elusorganismides on olemas DNA ja paljudel on määratud ka kogu genoomi järjestus. Meil on mitmeid ühiseid geene. Näiteks energia hankimisel süsivesikutest. Ka imetajate ja putukate organismide kasvu ja ehitust juhivad samad geenid.

ADA. Asub geenimaketi nr. 14 teisel pool. Kasutada on eesti, vene, inglise ja soome keel.
Puutetundlikul ekraanil on roosaga küsimus ”Ei tunne ennast hästi?”. Selle all roosa klahv “Alusta”. Et oma terviseprobleeme sisestada, tuleb ennast registreerida. Alles siis on võimalik saada asjakohast nõu.

Käsitlemisel on veel järgmised teemad: Tutvume DNA-ga; geneetika inimese teenistuses; mõõda südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riski; värvipimedus; euroopa geneetiline kaart, kus saab määrata kui sarnased on inimeste grupid omavahel; diabeedi kalkulaator; personaalmeditsiin; mis on innovatsioon; geenivaramu ajajoon jne.

 

EDASI: AJASTU KELL.