Näitusel “Geeniaalne” on kõik teaduspõhine.

Näituse eksponaadid on paigutatud nii püsiehitistest vabale alale kui seintele ja aknalaudadele.

Loomarakk. Kirjeldus.
Lifti uksest poolviltu paremal kuue meetri kaugusel, trepi ja WC vahel veidi välisseina poole, on valgest plastmasskilest ümar loomaraku makett. Sissepääs rakku on lifti pool. Raku läbimõõt on umbes kaks meetrit. Otse seina ääres on puutetundlik nelinurkne ekraan, mille lilla pinna keskel on erksavärviline äralõigatud veerandiga raku kujutis. Kõikide rakuosade ehitus on tänu lõikele ja värvidele hästi märgatavad.
Keskel on lillaga ümar tuumake, seda ümbritseb kaks korda suurem oranź tuum. Tuuma ümbritseb tuuma suuruse diameetriga tsütoplasma, milles asuvad erinevad rakuosad. Antud lõikel on nad sellised: kaks suuremat helesinised haokubulaadset moodustist ja kaks väiksemat, kolm helekollast käsna, viis roosat seest ussikujulist kindlapiirilist rakuosa ja neli valget väikest palli. Veel on väikesed tumedamad laigukesed. Tuuma ja rakku ennast ümbritseb membraan.
Kahel pool kujutist on kummalgi pool kuus puutetundlikku klahvi. Sinna on paigutatud väikesed nupud. Nupust paremale vajutades saab valida:
vasakult ülalt alla:

  1. rakumembraan;
  2. tuumamembraan;
  3. rakutuum;
  4. tuumake;
  5. tsütoplasma;
  6. tsütoskelett

paremalt ülalt alla:

  1. lüsosoom;
  2. siledapinnaline endoplasmaretiikulum;
  3. golgi kompleks;
  4. mitokonder;
  5. karedapinnaline endoplasmaretiikulum;
  6. ribosoom

Vajutades avaneb info valitud rakuosa kohta. Näiteks vajutades parema tulba alumisest nupukesest paremale ilmub ekraani allserva tekst: “Ribosoomid on väikesed organellid, milledes toimub valgusüntees”. Häälega edasiantavat infot pole.
Nimetatud rakuosad on paigutatud ka raku lakke. Mingit raku osa puudutava info ilmumisel hakkab vastav osa helenduma. Vaid mitokondritel on võimalik laes puudutada piirjooni. Mitokonder ise on seest ussikujuliselt siiruviiruline.
Loomarakkudest koosnevad kõik organismid, mis pole taimed, seened ja bakterid. Rakkudel võib olla erinav kuju. See sõltub ülesandest. Närvirakud on järketega, lihasrakud suudavad kokku tõmbuda. Inimese punased vererakud on tuumata, et ruumi teha hapnikule, mida nad kehas transpordivad. Kuid kalade ja lindude punastel verelibledel on tuum olemas.

 

EDASI: DNA. KROMOSOOMID.