Näitus: “Kittel ja põll.”

Toimumiseaeg

17.05.2017 - 01.10.2017

Nõukogude naise kitlid ja põlled

17. mail avasime Teletorni panoraamkorrusel (21. korrus) näituse “Kittel ja põll“.
Näitusel saab näha eelmise sajandi 70-80-ndate aastate naiste koduseid rõivaid. Koos tunnelis asuva näitusega “Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva” jutustab ka 21. korruse väljapanek nõukogude aja inimeste argipäeva.

Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva.

“Kittel ja põll” on EKA moetudengite korraldatud näitus, mis tõstab Tallinna Teletorni taevatasandile põnevad leiud Nõukogude Eesti perenaise kodusest garderoobist. Kui vaadata tagasi maailma moeajalukku, asetatakse enamasti fookusesse kõrgmood. Mida kandsid aga meie oma emad ja vanaemad tehes oma igapäeva toimetusi 80. aastate Eestis?

 Näitus: “Kittel ja põll.” Teletornis

Nostalgia viib meid tagasi defitsiitsetesse kaheksakümnendatesse ja paneb muigega meenutama aega, mil mitte midagi polnud saada, aga kõik oli olemas. Kuna riideid polnud siinmail lihtne hankida, oli kittelpäästerüü, mis võis kuluda, määrduda ja rebeneda. See aga ei tähendanud, et kittel vaid igav hõlst oleks, mida koduseinte varjus kanda, et paremaid riideid mitte kulutada. Vastupidi. Vähesed võimalused tõid esile naiste loomingulisuse ning ilumeele. Lihtsakoeline sitsiriie kaunistati kaubanduses saada olevate pitside, värviliste kantide ja plastmassnööpidega. Moekaid nippe ning lõikeid jagas tollal ajakiri Siluett.

 Näitus: “Kittel ja põll.” Teletornis

Meenutame ka põllesid, mille servaga sai moosinägu puhtaks pühitud või köögis toimetades käsi kuivatatud. Toome näitusekülastaja ette ajastule omased kirjud mustrid, julged värvikombinatsioonid ja leidlikud disainiideed, mis tänu meie hoolsatele emadele, vanaemadele ja tuttavatele tädidele veel kapipõhjades alles hoitud on.

Näituse on loonud Eesti Kunstiakadeemia moedisaini teise kursuse tudengid Maiu Rõõmuse juhendamisel. Käesolev näitus on kolmas EKA moedisaini osakonna ja Teletorni koostöös valminud näitus.

_MG_1499

Näitused Teletornis jäävad avatuks kuni 30 septembrini. Piletiinfo leiad SIIT

ITMeediakajastused:

Postimees

ERR

Maaleht

kitlid 2