Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva.

2018 AVAME NÄITUSEL POELETI JA RESTORANINURGA!

Eelmisel aastal nii popiks saanud näitus “Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva” tuleb taas: Teletorni tunnelis 28.04- 01.10.2018!

Näitus “Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva” on pilguheit ajaperioodi, mille üle täna saame vabalt muiata. Need, kes mäletavad, võivad meenutada toonast absurdsust ja saavad rääkida sellest lastelegi. Välismaalased, kel Nõukogude ajaga otsest nostalgilist seost pole, saavad võimaluse heita pilgu raudse eesriide taguste inimeste igapäevaellu.

Vaata video:

Vaata galeriid

Keskendume ajaperioodile 1970-1980. Selleks ajaks oli Nõukogude režiim kestnud juba piisavalt kaua, nii et inimesed mõistsid defitsiidi järjepidevust. Kellegi jaoks oli see õnnelik lapsepõlv, kellegi jaoks uudishimulik õpiaeg.

Näitus “Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva” Teletorni tunnelis

 

Täiskasvanud püüdsid igapäevaeluga lihtsalt kuidagi toime tulla. Sellest ajast on pärit palju naljakaid ja ka absurdseid lugusid. See oli aeg, mil lugesid vaid tutvused või kasulik töökoht kaubandusvõrgus.

Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva

Elu 70. ja 80. aastate Nõukogude Eestis oli tulvil paradokse. Ühelt poolt ranged piirangud ja jäik ideoloogia,  kõigi olmetarvikute nappus. Teiselt poolt aga olid paljud tolle aja inimesed erakordselt leidlikud, loomingulised ja nutikad. See oli aeg, kus ei olnud iseenesestmõistetav, et kõike vajaminevat sai osta poest. Olid vaid Riikliku Plaanikomitee poolt paika pandud tootmisplaanid ja paljude asjade puudumisel nutikas isetegemine. Olid tühjad letid, ihalus lääne kauba järele ja lõputud järjekorrad. Väljend “defitsiit” ei seostunud mitte riigi eelarve, vaid igapäevaeluga. See tähendas, et vajaminevat reeglina lihtsalt polnud. Nõukaajal oli väga levinud vaimukus: “Mida Nõukogude Liidus küll kõike ei ole! Sooja vett ei ole, telefoni ei ole, banaane ei ole…” Banaane oli nähtud vaid piltidel või kinos.

Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva

Toona püüti riiklikult standardiseerida kõike. Ühesugused autod, ühesuguse kesise kaubavalikuga poed, ühesugused majad, ühesugused korterid, milles ühesuguste riietega, võimalikult ühesuguste mõtetega ühesugused inimesed. Hoolimata riigi püüdlustest, püüti üksteisest siiski erineda. Püüti ellu jääda, hakkama saada ja teha seda võimalikult mugavalt. Kitsaste olude kiuste. Sellest meie näitus räägibki!

Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva

Näitus on kahtlemata maiuspalaks kõigile – nii  nostalgiahimulisele ning ajaloo- ja kultuurihuvilisele küpsele põlvkonnale, teadmishimulistele noortele kui uudishimulikele lastele nii Eestist kui välismaalt. See on ajareis paradokside, kontrastide, defitsiidi ja sotsialistliku sürrealismi maailma.

Näitus vaatleb seda huvitavat ajastut enne Nõukogude Liidu kokkuvarisemist. Andes külastajatele võimaluse tolleaegset igapäevaelu ka vahetult kogeda, tekitab väljapanek kokkuvõttes positiivse ja mõnusa meeleolu. Näituse külastaja saab antud ajaperioodi kogeda, liikudes mööda erinevaid trajektoore, mis olid tavapärased standardperele.

Näituse avame taas 26.04- 1.10 Teletorni tunnelis.

Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva

Külastada saab näitust eraldi piletiga või siis ostes kohe ühispileti (näitus koos Teletorni külastusega). Piletiinfo leiad SIIT.

Näitusega seoses on võimalik tellida ka haridusprogramm või giidituur!

NB! 2018 hooajal pakume ettevõtetele, organisatsioonidele ja eraisikutele võimalust korraldada oma üritusi ja tähistada tähtpäevi temaatilisel näitusel koos ajastutruu toitlustusega.

Uuri järele: teletorn@teletorn.ee

8Y9A6251

Loe lisaks:

ERR

Õhtuleht

Marti Aavik arvamuslugu

Ürituse plakat

Toimumiseaeg

  • 26.04.2018 - 30.09.2018