Taasiseseisvumispäeva tähistamine Tallinna Teletornis 19-20. august

Tallinna Teletorn tähistab Eesti taasiseseisvumist suure perepeo ja konverentsiga
Augustis möödub 25 aastat Eesti taasiseseisvumisest, Tallinna Teletornil oli 20. augusti sündmuste käigus eriline roll.

Selle tähistamiseks toimub 19. augustil kell 12.00-14.00 Teletornis konverents „August 1991“ ning kl 14 Aadu Jõgiaasa raamatu “Veretu võitlus Eesti eest 1991” esmaesitlus.
Konverentsil võtavad sõna Raivo Vare Riigiminister üleminekuvalitsuses 1990–1992, ajaloolane Küllo Arjakas ja 1991 aastal Saatekeskuse peainsener Rein Ruudi.

20. augustil kl 11.00- 18.00 Teletorni õuel meeleolukas perepäev, kus jagub nii püssipaugutamist kui ka mitmesuguseid tegevusi lastele. Huvilised saavad tutvuda Kaitseliidu, Kaitseväe, Politsei ja Päästeameti varustuse ja sõidukitega, tutvustatakse esmaabivõtteid ning ohutuse tagamist liikluses, veekogudes ja muudes olukordades. Kaitseliidu Tallinna Malev viib läbi näidislahingu. Kolmel korral esineb Katseliidu Tallinna Maleva Orkester ning päeva lõpetab kell 17 algav ansambel Justament kontsert. Kõik tegevused õuealal on tasuta.
Igal täistunnil pääsevad soovijad torni vaateplatvormile mööda treppe, kus blokeeriti 1991.a. Teletorni hõivata püüdnud dessantväelased.

Rohkem infot sündmuse kohta leiad SIIT

Kuni novembri lõpuni saab Teletornis osaleda ka 25 aastat tagasi augustis toimunut kajastaval avastusretkel “August 1991. Avastusretk pakub mängulise viktoriini vormis võimalust teada saada, millised üllatavad seigad mängisid Eesti jaoks rolli neil murrangulistel 1991. aasta augustikuu päevadel ning mis on Eesti taasiseseisvumisloos müüt ja mis tegelikkus. Külastaja liigub 11 küsimusega mängulehe abil läbi 9 põneva loo. Lisaks ajaloolisele mängule on avatud lastenurk 25 aastat tagasi populaarsete mänguasjade ja telesaadetega. Kõik suvekuudel avastusretke läbinud saavad osaleda iganädalases Eckeröline laevapiletite loosimises. 20. augustil toimuval Teletorni perepäeval loositakse lisaks välja peaauhind – reis Nordicaga kahele Berliini koos sealse Teletorni VIP pääsmega.

20. august 1991 – Eesti iseseisvuse väljakuulutamine. Vahetult enne keskööd otsustas Eesti Ülemnõukogu, et Eesti ei kuulu enam NSV Liitu ja on taas iseseisev riik.
21. augusti varahommikul tegid Nõukogude Liidu dessantväelased katse hõivata Tallinna teletorn. Torni saabus kaitsma rahvast üle kogu Eesti. Väike salk relvastatud kaitsjaid sulgus torni 22. korruse sideruumidesse, kust hoiti ühendust vaba maailmaga. Appi tuli kiire taip. Kaitsjad blokeerisid liftiukse tikutopsiga ja ründajad pidid ronima torni tippu jalgsi. Lõpuks üles jõudnud ja ukse õhkida lubanud dessantväelasi hoidsid kaitsjad tagasi ähvardusega lasta rünnaku korral kogu tornis lahti tuletõrjegaas. Need käigud andsid olulise ajavõidu ja peagi oli putš läbi…

Tallinna Teletorn (www.teletorn.ee) on ringhäälingu saadete edastamiseks ehitatud hoone, mis on Eesti kõrgeim ehitis – torni kõrgus on 314 meetrit. Rekonstrueeritud 314 meetri kõrgune Teletorn taasavati külastajatele 4. aprillil 2012. Nelja aasta jooksul on Teletorni külastatud 721 000 korral, pooled külalistest on välisturistid.

Sihtasutuse Tallinna Teletorn eesmärk on kvaliteetsete turismi-, kultuuri- ja vaba aja teenuste pakkumine Tallinna Teletornis ning Teletorni turundamine rahvusvahelise vaatamisväärsuse ja elamusturismi sihtkohana. Teletornis on ekstreemelamuste huvilistele avatud ka Põhja-Euroopa kõige kõrgemal avatud rõdul asuv Servakõnd (175 m kõrgusel). Kahe aasta jooksul on Teletorni Servakõndi proovinud üle 3000 julge külastaja.

Tallinna Teletorn on Maailma Suurepäraste Tornide Föderatsiooni ( The World Federation of Great Towers ehk WFTG) liige, kuhu kuuluvad maailma kõige kõrgemad ehitised.

Fotod möödunud aasta meeleolukast perepäevast lisatud ja siin